Jacob Bro & Friends

VINTERJAZZ 2026: En stille søndag i selskab med verdensstjerner

Medvirkende
Jakob Bro
guitar og komposition - DK
Fumi Endo
flygel - JP
Kanon Aonami
altsax - JP
Chris Speed
tenorsax - US
Thomas Morgan
kontrabas - US
Mads Emil Nielsen
trommer og elektronika - DK
Pris & Billet
Pris - medlem: 150 kr.
Pris - under 25 år eller studiekort: 75 kr.
Pris - ikke medlem: 225 kr.
08-02-2026, kl. 15:00

Den danske verdensstjerne Jacob Bro behøver næppe nogen større introduktion. Som guitarist og komponist har han gennem årene spillet med nogle af verdens største jazznavne – og høstet anerkendelse fra toneangivende medier som Politiken, The Guardian, El País og DownBeat, der alle beskriver hans musik som fjerlet og funklende som juveler. Hans unikke evne til at skabe gudesmukke lydlandskaber båret af ro og dybde har gjort ham til et ikon i moderne jazz. Og med den anmelderroste film Music for Pigeons, instrueret af Jørgen Leth, har hele verden for alvor fået øjnene op for hans poetiske univers. Nu gæster Jacob Bro Jazz6000 som en del af sin Scandinavian Tour 2026, hvor han præsenterer ny og banebrydende drømmemusik – skrevet til et hold af internationale stjernemusikere, som sammen har skabt et sublimt musikalsk venskab. Sammen væver de et med de fineste tråde et lydtæppe, der i grænselandet mellem japanske og danske musiktraditioner åbner døren til et lydunivers, hvor tid, sted og kultur flyder sammen. Det bliver en sindrig, svævende og sanserig søndag eftermiddag med både nærvær, skønhed og kunstnerisk spændvidde i absolut verdensklasse. For Jacob Bro er ganske enkelt en af dem, der ikke findes mange af!

Jacob Bro mødte de to spændende navne Fumi Endo og Kanon Aonami i forbindelse med netop Music For Black Pigeons’ premiere: “De har en smuk lyd… begge to … og kan skabe en stemning med en tone, et anslag, som i en drøm eller en meditation.” Han har derfor inviteret dem med på sin Scandinavian Tour 2026 sammen med to af de allerstørste amerikanske jazzmusikere med mange års erfaring fra New Yorks jazzscene: saxofonist Chris Speed fra The Bad Plus og kontrabassist Thomas Morgan (kendt fra udgivelser med Bill Frisell, Paul Motian, Masabumi Kikuchi, Jakob Bro m.fl.). Derudover medvirker den innovative danske elektroniske musiker Mads Emil Nielsen.

Musikalsk har Bro skabt ny musik til dette projekt, der trækker tråde til bl.a. BRO/KNAK, Balladeering-trilogien (nomineret til Nordisk Råds Musikpris) og hans duo med Midori Takada, hvor smukke klange fra forskellige verdener støder sammen.
Kompositionerne er skrevet af Jakob Bro, der har udgivet 20 prisvindende album med internationale ikoner som bl.a. Lee Konitz, Paul Motian, Bill Frisell, Joe Lovano, Palle Mikkelborg m.fl. Hans musik spiller en hovedrolle i filmen “Music for Black Pigeons” (instrueret af Jørgen Leth og Andreas Koefoed), der fik premiere på Venedig Biennalen og har været vist på filmfestivaler i hele verden. Med forbillede i Paul Motian skaber Jakob Bro nye forbindelser mellem musikere og publikummer fra Japan til USA til Europa og bringer dem til Danmark.

Udvalgte videolinks:

Music For Black Pigeons:
Music For Black Pigeons på DR TV

Music For Black Pigeons trailer:

Thomas Morgan:

Jakob Bro “Mild”:

Læs mere om Jacob Bro her:
https://jakobbro.com/web/

Anmelderne skriver:
https://jakobbro.com/web/category/press/

Pris & Billet
Pris - medlem: 150 kr.
Pris - under 25 år eller studiekort: 75 kr.
Pris - ikke medlem: 225 kr.

Jazzklub i Kolding